Navigáció átugrása

Portál egy időtlen világba

Article

Mushrooms

25. 3. 2014

Adatok

Kulcsszavak

Sep

Food

Földrajzi terület

Sep

Csehország

Mushrooms (Fungus) are organisms earlier categorized among plants, valued like food. Mushrooms have a numerous distribution, mainly in forests or in places with some trees. In mushrooms we cane find some minerals, vitamins, but caloric value is low. Mushrooms were important part of traditional kitchen and still is pick mushrooms very popular in the Central and East Europe. Mushrooms like food are divided into three groups – edibles (bay bolete), inedibles (bitter bolete) and poisonous (fly agaric).

Houby (Fungi) jsou organismy dříve řazené mezi rostliny, které v lidovém prostředí sloužily a slouží především jako potravina, kterou je možno najít především od jara do podzimu v lesích. Sběr hub patří stále k nejoblíbenějším činnostem nejenom Čechů ale velké části slovanských národů. Houby jsou ceněny pro obsah vitamínů, minerálních látek a nízké kalorické hodnoty. Houby se dají použít v širokém měřítku. Používají se jako hlavní jídlo v podobě různých smaženic, řízků nebo jako doplněk polévek či jiných pokrmů. V tradiční lidové kuchyni sehrávaly houby výraznou roli, v horských a podhorských oblastech tvořily v sezóně jedno z mála zpestření jídelníčku především v nejchudších rodinách. Dodnes jsou houby součástí mnoha krajových specialit i obřadních jídel (jihočeský kuba apod.). Kromě hub jedlých se také vyskytují v menším množství houby jedovaté, které samozřejmě nejsou vhodné ke konzumaci. Mezi nejznámější jedovaté houby patří muchomůrky červené, tygrované, zelené nebo hřib satan. Tyto houby někdy fungovaly jako součást magických praktik. Dnes jsou vybrané halucinogenní houby oblíbené mezi členy některých subkultur.

Velkou skupinou hub tvoří hřiby, kteří se vyznačují velkou druhovou rozmanitostí. Hřibům se dávají jména podle toho, pod jakým stromem většinou rostou. Jedním z nejoblíbenějších hřibů u nás je hřib smrkový (Boletus edulis). Vyskytuje se především ve smrkových lesech, což není ale pravidlem. Dalšími druhy ke konzumaci jsou například hřib borový nebo dubový, které jsou hřibu smrkovému velice podobné. Výjimku tvoří hřib žlučový, který se jako potravina nedá používat kvůli hořké chuti.

Velmi oblíbenou houbou je muchomůrka růžovka (Amanita rubescens), která jako jedna z mála ze svého druhu po tepelné úpravě není jedovatá. Je rozšířená v listnatých, smíšených i jehličnatých porostech. Vynikající je smažená, obalovaná i neobalovaná. Na co se však muchomůrka růžovka moc nehodí je sušení. Na co si však houbaři musí dát pozor je její podobnost s jedovatou muchomůrkou tygrovanou (Amanita pantherina).

Vynikajícími houbami, které rostou na mnoha místech spíše tam, kde je více světla, jsou bedly. Bedla vysoká (Macrolepiota procera) je velmi oblíbenou houbou, která se výborně hodí k úpravě jako řízek. Další vynikající houbou z této skupiny je bedla konradova (Macrolepiota konradii).

Tzv. lupenaté houby, které se mohou konzumovat a výtečně chutnají jsou holubinky. Existuje velké množství různě barevných, chuťově příjemných holubinek, které se používají na smaženice i do různých omáček nebo polévek. Nejoblíbenějšími jsou holubinka namodralá (Russula cyanoxantha), holubinka olivová (Russula olivacea), holubinka mandlová (Russula vesca) nebo holubinka jahodová (Russula paludosa). Holubinkám jsou podobné čirůvky. Čirůvka havelka (Tricholoma portentosum) nebo čirůvka fialová (Lepista nuda) jsou oblíbené a chutné houby, které rostou na podzim.

Mnoho dalších druhů patří mezi oblíbené pochutiny a mezi houbaři jsou populární. Můžeme jmenovat například křemenáče, klouzky, kačenky nebo ryzce. Na snímku Tomáše Holce níže je muchomůrka červená.

Literatura:

  • ŠEBEK, S.: Slovník lidových názvů hub. Oblastní muzeum Poděbrady, Poděbrady 1968.
  • SMOTLACHA, M.: Smotlachův atlas hub. Ottovo nakladatelství, Praha 2007.
  • ŠŤASTNÁ, J.: Houby. In: Lidová kultura. Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska. Mladá fronta, Praha 2007, s. 275.

Muchomůrka červená

The correctness of the information above is guaranteed by the ETNOFOLK Portal.